گزارش اختتامیه دومین دوره مسابقه داستان نویسی افسانه ها

گزارش اختتامیه دومین دوره مسابقه داستان نویسی افسانه ها

با سلام

 

اختتامیه دومین دوره مسابقه داستان نویسی افسانه ها هم زمان با سالروز جشن تأسیس وبگاه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ در فرهنگسرای فناوری اطلاعات برگزار شد.

 

این مراسم که با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و ادب و نشر کشور برگزار شد، پذیرای اعضای افسانه ها از سراسر کشور بود.

 

مراسم با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم آغاز شد. پس از ذکر مقدمه ای کوتاه از سوی مجری – جناب آقای میلاد ابهری – کلیپی پیرامون فعالیت های گروه افسانه ها از گذشته تا امروز پخش شد. پس از آن جناب آقای احمدخانی، مسؤول بخش ادبی فرهنگسرای فناوری اطلاعات خیرمقدمی به حاضران گفتند.

 

بعد از خیرمقدم جناب احمد خانی، کلیپی کوتاه از پرفروش ترین انیمیشن تاریخ سینمای جهان – Frozen – پخش شد. نیما کهندانی، سردبیر افسانه ها و دبیر دومین دوره جایزه، پس از کلیپ پخش شده به سخنرانی پیرامون ادبیات فانتزی و قوه تخیل پرداخت.

 

در ادامه مراسم نامزدهای نهایی بهترین داستان کوتاه مسابقه داستان نویسی افسانه ها اعلام گردید و پس از آن سرکار خانم گیتا گرکانی، از داوران مسابقه به ارائه سخنرانی جذاب پیرامون ” داستان نویسی” و ارائه نکاتی چند در این زمینه به کسانی که می خواهند بنویسند، پرداختند.

 

پخش کلیپی از فیلم هابیت ها، ساخته پیتر جکسون برنامه بعدی بود که پس از آن هم جناب آقای رضا علیزاده، مترجم آثار استاد تالکین در ایران و نیز از داوران دومین دوره مسابقه، به سخنرانی دلنشین پیرامون نویسندگی پرداختند. ایشان نکاتی را نیز به برگزارکنندگان مسابقه طی دوره های بعد، توصیه کردند.

 

پخش موشن پرتریتی از یکی از نامزدهای داستان کوتاه برتر – ساخته میلاد خواجه یان- و پس از آن سخنرانی جناب آقای رضا نیکنام، مدیر محترم انتشارات ویدا پیرامون ادبیات فانتزی و صنعت نشر، آخرین بخش های نیمه اول مراسم بودند.

 

پس از استراحتی کوتاه و پذیرایی از حضار، مراسم با پخش موشن پرتریت دیگری از نامزدهایی نهایی جایزه، ادامه یافت. آریا آقایی شعری طنز به عنوان شوخی با مدیران افسانه ها، برای حضار خواند. این شعر توسط سید رضا موسوی سروده شده بود. جناب آقای احسان رضایی به عنوان آخرین سخنران مراسم و از داوران مسابقه داستان نویسی، به سخنرانی جذابی پیرامون نویسندگی و کسب درآمد پرداختند.

 

گفتنی است مشروح سخنرانی های صورت گرفته، در آینده ای نزدیک در وبسایت مسابقه منتشر خواهد شد.

 

مراسم با پخش موشن پرتریت آخر از یکی دیگر از نامزدها و اعلام نامزدهای بهترین های افسانه در سال ۱۳۹۲ ادامه یافت. معرفی نامزدهای نهایی ناشر محبوب ادب گمانه زن، اعلام نامزدهای نهایی جایزه ویژه نویسنده کم سن و سال مسابقه ( ویژه شرکت کنندگان ده تا سیزده ساله این دوره از مسابقه ) و معرفی ایفای نقش و مبارزات قبایل دیگر برنامه های مراسم بودند.

در نهایت مجری از اعضای تحریریه و داوران حاضر در مراسم جهت اعطای جوایز دعوت کرد. ترین های سال ۱۳۹۲ افسانه ها به شرح زیر اعلام شد:

 

دانیال وهابلی- شوالیه اول افسانه ها

نرگس تیزمغز- شوالیه دوم افسانه ها

نویسنده اثر بلند سال- سیده فاطمه عظیمی با داستان مصیبت موعود

نویسنده اثر کوتاه سال- زهره پاکزاد با داستان فقط چند قطره

شاعر سال- سید رضا موسوی

مترجم پرکار سال- سمانه حاتم، سارا رجایی فر

گرافیست برتر سال – سینا فتحی

 

در ادامه برنده تندیس ناشر محبوب سال ۱۳۹۲ به انتخاب هواداران ادبیات گمانه زن معرفی شد:

 

جناب آقای ابوالفضل میرباقری؛ مدیر محترم انتشارات کتابسرای تندیس

 

در بخش جایزه ویژه نویسنده کم سن و سال، برنده اعلام شد:

 

آذین آبایی با داستان دوربین پیر

 

ضمناً از سرکار خانم متقی، مدیر پژوهشسراس آفرینش که بر آموزش داستان نویسی این برنده، اهتمام ورزیده بودند، تقدیر به عمل آمد.

 

در ادامه از برندگان دو دوره مبارزات قبایل تقدیر شد:

 

ریحانه فخرایی

سارا یوسفی

 

و در نهایت برندگان دومین دوره مسابقه داستان نویسی افسانه ها:

 

بهترین اثر بلند: هیولایی در آب اثر سحر موتورچی

بهترین اثر کوتاه: شمارش اثر حامد جعفری

داستان کوتاه دوم: شکاف اثر امین شیرپور

 

علی رغم اعلام قبلی دبیرخانه مسابقه، بنا به صلاحدید داوران محترم مسابقه، این دوره از مسابقه در بخش اثر بلند نفر دومی نداشت و در بخش اثر کوتاه نیز جایگاه سومی در نظر گرفته نشد.

 

گزارش تصویری مراسم طی ساعات آتی قرار می گیرد.

 

با تشکر

درباره‌ی shadows